مقاله

سفره عقد

admin ۲۹ مرداد ۱۳۹۹

سفره عقد

همانطور که می دانید سفره عقد یک سنت قدیمی ایرانی است. عروس و داماد بر سر این سفره می‌نشینند و در کنار هم به خطبه عقد گوش فرا می دهند. اجزای سفره عقد همگی نماد آرزوهای خوب برای زوج هستند‌.در قدیم چینش و دیزاین سفره عقد با همراهی خانواده عروس و داماد انجام می شد. اما امروزه این کار تخصصی تر شده است و نیاز به طراحان خوش ذوق در این زمینه دارد. سفره عقد شبیه به سفره هفت سین است که در آغاز سال نو پهن می شود.

دیزاین و چیدمان سفره عقد می تواند سنتی و یا مدرن باشد، که باید با توجه به تم مراسم آن را انتخاب کرد. اگر سفره عقد سنتی را بیشتر می پسندید بهتر است برای پارچه زیرین اجزا از پارچه های ترمه یا قلم کاری شده استفاده کنید. همچنین ظروف سفالی و فلزی مانند نقره جلوه بیشتری به سفره تان می دهد. اما برای سفره عقد مدرن دستتان در انتخاب پارچه و ظروف باز است و می توانید هر آنچه را که دوست دارید برای دیزان این سفره به کار ببرید.

جالب است بدانید که اکثر افراد هیچ شناختی از اجزای سفره عقد ندارند و نماد آن ها را نمی دانند‌. با ما همراه باشید تا شما را با معنا و مفهوم اجزای سفره عقد آشنا کنیم:

تخم‌مرغ: نماد باروری و ادامه ی نسل زوج

نان: نماد برکت فراوان در زندگی مشترک

نبات: نماد یک زندگی شیرین

آیینه: نماد صاف و زلال بودن دل عروس و داماد

شمع: نماد روشنایی و گرمی پیوند زوج

قرآن: نماد اجازه خداوند برای وصلت پیش‌ رو

عسل: نماد شیرینی روابط عروس و داماد

سکه: نماد افزایش رزق و روزی

گردو: به دلیل طولانی بودن عمر درخت گردو نماد عمر طولانی عروس و داماد است‌‌.

اسپند: برای دوری عروس و داماد از چشم زخم

تشریفات مشیری دارای سفره عقد های سنتی و مدرن است که شامل ظروف سفالی سیلور، برنز، کریستال و آینه می شود. همچنین برای پارچه زیرین ظروف از پارچه های سنتی مثل ترمه یا قلم کاری شده استفاده می کند. برای سفره عقد مدرن هم از تور های خشک و دانتل برای چیدمان به کار می برد.

مجموعه مشیری با داشتن طراحان خوش ذوق و هنرمند بر اساس تم برگزاری جشن و همین‌طور سلیقه و روحیات تان سفره عقد اختصاصی و منحصر به فرد برای شما طراحی و چینش می کند.

 

سفره عقد -2

سفره عقد -1

سفره عقد

Error message

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/moshiriwedding.com/public_html/includes/file.phar.inc).