مقاله

پرت کردن دسته گل عروس

admin ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

پرت کردن دسته گل عروس

یکی از رسوم زیبا که به تازگی در ایران هم اجرا می شود رسم پرت کردن دسته گل عروس میان میهمانان مجرد است. این رسم علاوه بر آن که زیبا و سرگرم کننده است ریشه در سنت ها و باورهای قدیمی دارد. در گذشته های دور در یونان باستان برای دور کردن شیاطین از عروس و جمع کردن فرشته ها به دور او چند دسته  سیر، میوه، شکوفه درختان، گیاه و دانه به دست عروس می دادند و یا به لباس او آویزان می کردند. در طول زمان این گیاهان جایشان را با گل ها که نشانی از شادی و پایداری عشق هستند عوض کردند. در قدیم این کار را برای رفع پلیدی و سمبلی از کامیابی انجام می دادند.

همزمان با این رسم، رسم دیگری نیز در آن دوره در مراسم های عروسی اجرا می شد. در این رسم میهمانان مجرد تکه ای از لباس عروس را می بریدند و هر کس برای خوش یمنی  قسمتی از لباس عروس را به همراه خود می برد. این رسم در طی زمان به دلیل آن که موجب تک تکه شدن لباس عروسی می شد و عروس ها دوست نداشتند در اخر مراسم لباسی پاره پاره بر تن داشته باشند جای خود را به پرتاب گل به سمت مجردین داد.

این مراسم معمولا پس از برش کیک انجام می شود .  کسی که دسته گل را بگیرد می گویند بختش باز می شود و نفر بعدی است که ازدواج می کند.

برای آن که مجردین جمع مورد توجه قرار نگیرند می توانید از افراد متاهل جوان هم بخواهید تا در کنار افراد مجرد بایستند و همراه با هم دسته گل را بگیرند.

بهتر است در آخر کار هر کس که دسته گل را به دست می آورد آن را به عروس بازگرداند. شاید که عروس بخواهد دسته گل بهترین روز زندگیش را خشک کرده و به عنوان یاد بود نگه داری کند.

 

پرت کردن دسته گل عروس -3

پرت کردن دسته گل عروس -1

پرت کردن دسته گل عروس

Error message

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/moshiriwedding.com/public_html/includes/file.phar.inc).